• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  283,0100
  % 1,83
 • BIST
  97.149
  % 1,84
Alevi Haber ve Muharrem Orucu Hakkında

Alevi Haber ve Muharrem Orucu Hakkında

Alevi haber olarak muharrem orucu hakkında merak ettiğiniz her şeye bu içerikte yer vermeye çalıştık. Hz. Muhammed vefat ettiğinde kim halife olacak sorusu ile karşı karşıya kalan toplum, peygamberin Hz. Ali’yi tavsiye etmesine rağmen, Hz. Ebubekir, Hz. Ömer ve Hz. Osman’ın ardından Hz. Ali’nin halifeliğini kabul eder. Hz. Ali ilk 3 halife ile asla çekişmeye girmez. Kendi halifeliği döneminde Emevi devletini kuran Muaviye dini güç olarak kullanmak istediğinden halifeliği kendisine istemektedir.  Hz. Ali’ye biat etmeyen Muaviye iç karışıklıklar çıkarmaya çalışır.

Alevi haber devam eden detayları şu şekilde veriyor;  Hz Ali öldürüldükten sonra halifelik Hz. Muhammed’in büyük torunu Hz. Hasan’a geçer. Ancak Hz. Hasan sanıyoruz daha fazla kan dökülmemesi ve ayrılık oluşmaması için Muaviye’nin halifeliğini kabul eder ancak bir şartla oğlu Yezit’e sonrasında halifeliğin geçmemesi şartı ile… Hz Hasan’ı öldürten Muaviye, Hz. Hüseyin’i Kerbela’da şehit edilir.  Peygamber soyundan geldiğini söylemesi bile Yezit’in fikrini değiştirmez.  Muharrem ayında şehit edildiği için 10 gün boyunca Aleviler yas tutar ve oruç tutarlar.  Su çok az içilir ve eğlenilmez. O’nun acısını yaşamaya ortak olmaya çalışırlar.

İran gibi ülkelerde yaşayan Şii’ler kendilerine fiziki acı vererek çekilen acıya daha güçlü bir şekilde ortak olmaya çalışırken, Anadolu Alevileri oruç ve yas içinde bu 10 günlük orucu tamamlarlar.

Alevi haber olarak bu bilgileri paylaşmak umarız Aleviler hakkındaki yanlış bilgileri bir nebze olsa da azaltacaktır.

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?