• DOLAR
  5,7635
  % -0,11
 • EURO
  6,4297
  % 0,47
 • ALTIN
  283,0100
  % 1,83
 • BIST
  97.149
  % 1,84
Kıble Nasıl Bulunur?

Kıble Nasıl Bulunur?

Müslümanlar için namaz konusunda kıblenin önemi büyüktür. Namaz konusunda hassas olan insanlar, bulundukları ortamda kıble nasıl bulunur sorusunun cevabını ararlar. Örneğin bu evin kıblesi ne tarafaydı acaba sorusu gündeme gelir. Eğer araç ve gereç olarak; pusula, pusulalı seccade gibi cihazlar yok ise veya var da doğruluğundan emin olunamıyorsa mecburen kıbleyi önce araştırmak ve kanaat getirilen (içtihat edilen) yöne doğru artık namazı kılmak gerekiyor. Zira belirtilen araçlar kullanılsın veya kullanılmasın araştırma yapılmadan kılınan namaz sahih olmayacaktır.

Kıblenin Önemi
İslamiyet’e göre namazın kılınacağı yön olan kıblenin önemi oldukça büyüktür. İlk olarak sabah güneşin doğduğu yönü tespit etmek gerekir. Genel olarak kıble yönünün bulunmasında; sol kol doğuya, sağ kol batıya uzatılarak kuzey yönü arkada kalacak şekilde kıble yönü olan güney ise ön tarafta kalmalıdır. Türkiye’de kıble takribi ve tahmini olarak güney ve güneydoğu yönleri arasında bulunuyor.

İkinci bir alternatif olan 99’luk tesbihi çevirme yöntemiyle dahi kıble bulunabilmektedir. Tesbih yere paralel olarak çevrilmeye başlanır. Tesbih yavaşlamaya başladığında ileri geri salınım hareketleri yapmaya başlar. Bu gittiği iki yönden birisinin kıble yönü olduğu söylenmektedir. Fakat bu yönteme itimat etmeyenler için daha garantili yöntem olarak pusula kullanımını önermekteyiz. Yön en kolay ve tamamen doğru olarak kıble pusulası ya da kıblename ile bulunur. Pusula yatay durumda iken düz bir yere konur. İğne yani pusulanın ibresinin dönmesi hareketsiz kalıncaya kadar beklenir. İğnenin renkli ucu Kuzeyi gösterir. Yön kuzeye çevrilir, arka taraf güney, sağ taraf doğu, sol taraf batı olur. Kıble nasıl bulunur diye merak edenler kiblebulma.com sitesi üzerinden, siteye online olarak ulaşıyor ve kıble nedir, nasıl bulunur gibi soruların cevabını uzman kişilerin anlatımıyla detaylı olarak bilgi alabiliyor.

Detaylı Bilgi İçin; https://www.kiblebulma.com

Sosyal Medyada Paylaşın:
İlginizi Çekebilir

BUNLAR DA İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

BİRDE BUNLARA BAKIN

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?