Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

ABD Suudi Arabistan’a Yaptırım Uygulayabilir

ABD Başkanı Donald Trump,

ABD Başkanı Donald Trump, Cemal Kaşıkçı olayıyla ilgili ABD’nin vereceği kararlara ABD Kongresinin de dahil olacağını ve Suudi Arabistan’a yaptırım uygulayabileceklerini belirtti.

Arizona’da seçim kampanyası yürüten Trump, Suudi gazeteci Kaşıkçı olayıyla ilgili basın mensuplarının sorularını yanıtladı.

Kaşıkçı’nın akıbetine ilişkin bir soruya yanıt veren Trump, Kaşıkçı’nın “öldürülmüş olmasının” nasıl sonuçlar doğuracağını söylemek için erken olduğunu ve ABD ile başka ülkelerin bu konuyu soruşturduğunu söyledi.

KONGRE DE DAHİL OLACAK

Kaşıkçı olayıyla ilgili pazartesi gününe kadar çok şey öğrenebileceklerini kaydeden Trump, ABD’nin Kaşıkçı konusunda vereceği kararlara Kongrenin de dahil olacağını vurguladı.

Trump, “Suudi Arabistan’a yönelik tedbirler arasında yaptırımların da olup olmadığı” şeklindeki soruya “Olabilir.” diye cevap vererek bu ülkeye yaptırım uygulanmasına açık kapı bıraktı.

Trump şu ifadeleri kullandı:

“Çok ciddi bir mevzu ve ne kadar vereceğimiz konusunda Kongreyi de dahil edeceğim. Bazı tavsiyelerde bulunacağım. Çok zengin bir ülkeden, Suudi Arabistan’dan 450 milyar dolar değerinde büyük bir siparişimiz var. Bu 600 bin belki de daha fazla istihdam demek. Size bunları satmayacağız dediğimizde bu ülke için çok zararlı olur. (Onlara karşı) Yapacağımız başka şeyler var. Kongrenin söyleyeceği şeyleri de dinleyeceğim. Onlar da bu konuyla yakından ilgileniyorlar. Bunu Kongre ile yapacağım.”

ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo da son açıklamasında, Cemal Kaşıkçı’nın ölümünden suçlu bulunması halinde Suudi Arabistan’a karşı birçok seçenekleri olduğunu söylemişti.

“POMPEO’YA VİDEO GÖSTERİLMEDİ VE VERİLMEDİ”

Trump, sosyal medya hesabında “Pompeo’ya Suudi Konsolosluğu’ndaki olayla ilgili video gösterilmedi ve verilmedi” dedi.

Trump, Twitter hesabından iddiayı “yalan haber” olarak nitelendirdi. Pompeo’ya Ankara ziyareti sırasında bir ses kaydı dinletildiği öne sürülmüştü. Trump ve Türk yetkililer de iddiayı reddediyor.

Kaşıkçı’nın kaybolmasıyla ilgili her gün yeni iddialar ortaya atılıyor.

Reuters haber ajansına göre Veliaht Prens Muhammed bin Selman, olayı babası Kral Selman’dan gizlemeye çalıştı. Ancak tepkilerin büyümesi üzerine Kral devreye girdi ve en yakın danışmanı Mekke Valisi Prens Halid el Faysal’ı krizi yumuştaması için İstanbul’a gönderdi.

Reuters, Kralın Kaşıkçı olayına müdahalesinin, Kraliyet Ailesi’nde Veliaht Prensle ilgili artan hoşnutsuzluğun bir göstergesi olduğuna dikkat çekiyor. Trump, “Eğer çok büyük bir mucize olmazsa onun (Kaşıkçı’nın) öldüğünü kabul ediyorum. Bu, gelen tüm istihbaratlara dayanıyor.” ifadesini kullanmıştı.