Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Sarkisyan İstifasını Açıkladı

Ermenistan’da Başbakan Serj Sarkisyan’ın

Ermenistan’da Başbakan Serj Sarkisyan’ın cumhurbaşkanlığından sonra başbakanlık görevine getirilmesiyle başlayan protestolara silahsız bir grup asker de katıldı. Başbakan Sarkisyan yaşanan olayların ardından istifa ettiğini bildirdi. Gözaltındaki muhalif lider Paşinyan ise serbest bırakıldı.

Ermenistan’ın başkenti Erivan’da gerçekleşen hükümet karşıtı protestolara askerler de katıldı. Protestolar, eski Cumhurbaşkanı Sarkisyan’ın başbakanlığa aday gösterilmesiyle 13 Nisan’da başladı.

Liberal siyasi güçlerin oluşturduğu Elk (Çıkış) koalisyonu üyesi, Milletvekili Nikol Paşinyan’ın öncülük ettiği göstericilere polis defalarca müdahale etti. Göz yaşartıcı gaz ve ses bombası kullanılan olaylarda Paşinyan dahil çok sayıda gösterici yaralandı.

Sarkisyan’ın 17 Nisan’da parlamentoda başbakan seçilmesiyle gösterilere katılım arttı ve muhalif lider Paşinyan ülkede “kadife devrim” başlattıklarını duyurdu. Başbakan Sarkisyan’ın önerisiyle 2 Mart’ta Cumhurbaşkanı seçilen Armen Sarkisyan da taraflara itidal ve diyalog çağrısında bulundu.

Cumhurbaşkanının çağrısı üzerine Başbakan Sarkisyan ve Paşinyan basın mensuplarının önünde dün bir araya geldi. Paşinyan’ın iktidarı elinde bulundurma çabası olarak nitelendirdiği anayasa değişikliği nedeniyle istifa etmesini istemesi üzerine Sarkisyan, muhalefeti “şantaj” yapmakla suçlayarak toplantının yapıldığı otelden ayrıldı.

Paşinyan toplantının hemen ardından gözaltına alındı, çevik kuvvet birlikleri göstericileri dağıtmak için görevlendirildi. Yönetimin bu kararı, protestocuların artmasına neden oldu. Silahsız bir grup asker de gösterilere katıldı. Protestoların artması üzerine Paşinyan, bir gün sonra serbest bırakıldı.

Başbakan istifa etti

Bu gelişmeden kısa süre sonra Başbakan Serj Sarkisyan istifa etti. Gözaltındaki muhalif lider Paşinyan serbest bırakıldı.