Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Trump Riyad Yönetiminden 4 Milyar Dolar Para Aldı

Geçtiğimiz günlerde Riyad Yönetiminin

Geçtiğimiz günlerde Riyad Yönetiminin isteklerini yerine getirmemizi istiyorlarsa eğer,Yani Suriye’de kalmamızı istiyorlarsa eğer diyen Trump Parasını ödemeleri gerekecek şeklinde konuşmuştu.Suudi yönetim Trump’ın bu isteğini yerine getirip ABD’ye Askeri masraflar ve diğer harcamalar için 4 milyar dolar vereceği ortaya çıktı.

AP haber ajansının, adının açıklanmasını istemeyen üst düzey Beyaz Saray yetkililerine dayandırdığı haberinde, söz konusu yetkililer, ABD Başkanı’nın henüz resmi bir geri çekilme takvim ve talimatı vermediğini ancak birliklerin kasım ayında yapılacak Kongre ara seçimlerine kadar ABD’ye dönmesini istediğini ifade etti.

MEDYA ÜZERİNDEN MESAJ

ABD Başkanı Trump’ın birkaç kez tekrarladığı Suriye’den çekilme sözlerinden Pentagon, Dışişleri Bakanlığı, istihbarat topluluğu ve ana akım Amerikan medyası memnun gözükmüyor.

Trump’a doğrudan tepki veremeyen Pentagon’daki bazı yetkililerin rahatsızlıklarını isimlerini gizleyerek medya üzerinden dile getirdikleri görülüyor. ABD’nin önemli medya kuruluşlarında son 3-4 gündür yapılan haberlerin birçoğunda “ABD’nin Suriye’den erken çıkmasının ne tür felaketlere neden olabileceği” teması işleniyor. Pentagon sözcüleri gazetecilerin sorularına yanıt vermemeyi tercih ediyor.

SANDERS’TEN KARARLILIK MESAJI

Öte yandan, Beyaz Saray Sözcüsü Sarah Sanders, önceki günkü basın brifinginde Trump’ın Suriye’den çekilmekte kararlı olduğu mesajını verdi. Sanders, “Amerikan askerlerinin DEAŞ’a karşı görevi bitiyor, artık yerel güçlere geçiş sürecine odaklanmak istiyoruz” dedi.

Kral’dan 4 milyarı kaptı

Trump’ın halen terör örgütü PKK/PYD’nin elinde olan bölgelere yönelik mayın temizleme, inşa ve diğer sosyal katkıları, başta Suudi Arabistan olmak üzere bölge ülkelerinin katkılarıyla sürdürmek istediği vurgulanıyor. Aynı yetkililer, Trump’ın Suriye’nin yeniden inşa süreci için Suudi Arabistan’dan 4 milyar dolarlık katkı talep ettiğini, krallığın bu isteğe “evet” dediğini ileri sürdü.