Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünyanın Konuştuğu İş Adamı

Volvo, Lotus ve Proton’un

Volvo, Lotus ve Proton’un ardından geçtiğimiz hafta Alman Daimler’in yüzde 10’luk hissesini de 9 milyar dolara satın alan Çin’in Henry Ford’u olarak adlandırılan Li Shufu, son 10 yılda 15 milyar dolarlık satın alma ile tüm dikkatleri üzerine çekti. Li Shufu’nun yapacağı yeni hamle ise otomotiv sektörü tarafından merakla bekleniyor.

on yıllarda otomotiv dünyasında ismi efsane yöneticiler Carlos Ghons, Sergio Marchionnne ve Dieter Zetsche’den bile daha çok konuşulan bir isim var, o da Li Shufu. Çin’in Henry Ford’u olarak da tanınan Li Shufu, art arda yaptığı uluslararası satın almalar ve ortaklıklarla adeta dünyaya meydan okuyor.

Çin’in Henry Ford’u olarak adlandırılan Li Shufu

10 YILDA 15 MİLYAR DOLARLIK ALIM

Hürriyet Oto’nun haberine göre; 2010 yılında önce İsveçli Volvo’yu , ardından Proton ve Lotus’u alan, daha sonra Volvo’nun kamyon markasına ortak olan Shufu son olarak geçtiğimiz hafta Alman Daimler’in yüzde 10’luk hissesini 9 milyar dolara alarak en büyük ortak oldu. Li Shufu’nun son 10 yılda yaptığı satın almaların toplamı 15 milyar doları aştı.

DÜNYANIN GÖZÜ ÜZERİNDE

Şu anda dünyanın gözü Li Shufu’nun üzerinde. Volvo, Lotus ve Proton’un ardından Daimler’in daha doğrusu Mercedes’in en büyük ortağı da olmasıyla gerçekten önümüzdeki yıllarda otomotiv dünyasına yön verecek gibi duruyor. Elindeki en büyük silahı Çin pazarı. Bu pazarı arkasına alarak sahip olduğu markalarla neler yapabileceği gerçekten merakla bekleniyor.