Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Et Ve Süt Kurumundan Flaş Bozuk Et Açıklaması

Bosna Hersek’ten ihracatı yapılan

Bosna Hersek’ten ihracatı yapılan etlerden,vatandaşa tüketim için sunduklarını iddia eden şahıslara Et ve Süt kurumundan yanıt geldi.Kurum yaptığı açıklamada şöyle ifadelerde bulundu.

Sağlık sorunu tespit edilen ürünleri imha ettiklerini,Yalanla iddia edilip bozuk ürünleri vatandaşa sunduklarını’da iddia edenlere ise bozuk ürünleri veya etleri vatandaşın tüketimine sunmadıklarını bildirdi.

osna Hersek’ten getirilen sığır karkas etlerle ilgili

bir milletvekili tarafından verilen soru önergesi bazı medya organlarında olumsuz algı doğurabilecek şekilde yansıtılınca Et ve Süt Kurumu’ndan açıklama geldi.

Soru önergesinde yer alan iddialarla ilgili olarak kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi bakımından aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulduğunu belirten kurum, açıklamasında şu ifadelere yer verdi;

“Bilindiği üzere Kurumumuz, Bakanlar Kurulu tarafından verilen tarife kontenjanları kapsamında et ithalatı gerçekleştirmektedir.

RİSKLİ HİÇBİR ÜRÜN YA DA HAYVANA İZİN YOK

İthal edilen etlerin, getirilen ülkede kesimi, parçalanması ve paketlenmesi gibi işlemler Bakanlığımızca görevlendirilmiş veteriner hekimlerin gözetiminde konuyla ilgili mevzuat hükümlerine göre yapılmaktadır.

Ülkemize girişi gerçekleşen etler yine veteriner hekimlerimiz tarafından Veteriner Sınır Kontrol Noktalarında gerekli analiz ve kontrollere tabi tutulmaktadırlar. Yani ithalat uygulamalarımızdaki bütün işlemlerde gereken hassasiyet gösterilmekte, sağlık açısından risk taşıyan hiçbir ürünün ya da hayvanın ülkemize girişine müsaade edilmemektedir.

BİR PARTİDE SAĞLIK SORUNU TESPİT EDİLDİ

Bosna Hersek’ten getirilen etler de Veteriner Sınır Kontrol Noktası’nda gerekli kontrollere tabi tutulmuştur. Yapılan bu kontrollerde bu etlerin sadece bir partisinde sağlık sorunu olduğu tespit edilmiştir. Analiz sonuçları çıkana kadar bu etler depolarımızda muhafaza altına alınmış, iddia edildiği gibi piyasaya sürülüp vatandaşların tüketimine sunulmamıştır.

EZİNCAN’DA İMHA EDİLDİ

Söz konusu etlerin imha işlemleri, ithalatçı firmanın, imhaya ilişkin itirazıyla ilgili yasal prosedürlerin tamamlanmasından sonra Erzincan Kombinamız rendering tesislerinde gerçekleştirilmiştir. Depolarımızda incelemesi devam eden ve olumsuz raporu olan başka parti et ürünü bulunmamaktadır.

BİLGİ SAKLAMA SÖZ KONUSU DEĞİL

Ayrıca, konuyla ilgili milletvekillerinden gelen soru önergeleri ile vatandaşlardan gelen bilgi edinme başvurularının tamamına cevap verilmiştir. Dolayısıyla bu konuda kamuoyundan bilgi saklanması söz konusu değildir.

Bu konuyla alakalı olarak 23 ve 25 Ocak 2018 tarihlerinde Kurum resmi internet sitemizde gerekli açıklamalar zaten yapılmıştır. Bu açıklamalarda, söz konusu iddiaların asılsız ve tamamen Kurumumuzu karalamaya yönelik olduğu ifade edilmiştir.