Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Ayvalık Belediyesi Faaliyet Raporu Oy Birliğiyle Onaylandı

Ayvalık Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Faaliyetler üzerine yapılan …

Ayvalık Belediyesi Nisan ayı

Ayvalık Belediyesi Nisan ayı olağan meclis toplantısı Vural Sineması Nejat Uygur Sahnesi’nde gerçekleştirildi. Faaliyetler üzerine yapılan konuşmaların ardından 2021 faaliyet raporu meclis üyelerinin oy birliğiyle kabul edildi. Ardından Encümen ve ihtisas komisyonlarının yeni üyelerinin seçimleri yapıldı. Meclis açış konuşmasını yapan Ayvalık Belediye Başkanı Mesut Ergin, göreve geldiği gün, kentin en büyük sorununun mali disiplin olduğunu belirttiğini hatırlattı. Başkan Ergin, “Buna göre giderlerimizi düzenleyip gelir kaynaklarımızı artıracak şekilde işletmelerimizi disiplin altına almış ve işletme sayılarımızı artırarak yola koyulmuştuk. Fakat gelinen noktada 28 ayı aşan bir süreci pandemi gerçeğiyle yaşamış olmamıza rağmen 2019 yılına göre gider gerçekleştirme oranımız yüzde 102,5 lardan yüzde 92 ‘ye düşerken, gelir gerçekleşme oranlarımız yüzde 77’den yüzde 97,5’a çıkmıştır. 2021 yılı sonunda 2019 yılına göre 2 kat mali bütçe artışımız oluşmuş, gelirlerimiz 97 milyondan 182 milyona ulaşmış, giderlerimiz ise 129 milyondan 173 milyona çıkmıştır. Bütçedeki iyileştirme aleni olarak ortadadır” dedi.

Çalışanların başı öne eğilmedi

En başta yola çıkarken verdiği, “maaş aksamasından dolayı çalışanların başı öne eğilmeyecek” sözünü ücretleri iyileştirmek kaydıyla tutarken, bankalara kredi borçların ödendiğini ifade eden Başkan Ergin, 118 icra dosyasının 66‘ya düşürüldüğünü kalan dosyaların 15’inin yapılandırıldığını söyledi. 326 Milyon Türk lirası olan borç yükünün 218 milyon TL’ye indirildiğini, mali disiplin sağlandığını ve belediyenin piyasadaki ticari kredisinin artırıldığını dile getiren Ergin, bütçe artışının iki katına çıkarıldığını söyledi.

Cennet Tepesi’nde bir seyir alanı ve çay bahçesinin Ayvalıklılara kazandırıldığını, bölgenin bakımsız ve tekinsiz yer olmaktan çıkartılıp cazibe merkezi haline getirildiğinin altını çizen Başkan Ergin şu değerlendirmede bulundu:

Cunda’ya hizmet binası, Ayvalık’a yaşlı bakımevi

“Eski Vergi Dairesi olarak bilinen tarihi binayı, kentin yapısına uygun bir şekilde restore ederek hizmet binası olarak kullanmaya başladık. Trafiği rahatlatmak için devam eden kavşak çalışmalarımıza Küçükköy ve Lale Adası Köprüağzı kavşaklarını ekledik. Bu kavşakların ve üç kavşağın daha peyzaj çalışmalarını tamamladık. Yener Koşvar Parkı’nı halkımızın kullanımına açtığımız gibi Gençlik ve Spor Müdürlüğü ile kentin çeşitli yerlerinde gençlerin spor yapabilmesi için Streetball sahaları yaptık. Yine projeler bazında Yeni Mahallede’ki temizlik şantiyesinin yerleşim yeri dışına alınması için başlamış olan inşaatımız ve kalan kısmının taahhüdü ile ilgili ihalesinin prosedürü ve süreçleri devam etmektedir. Cunda Adası’na umumi tuvalet yapılarak tamamladık, etrafındaki düzenlemeleri bitirdik. Cunda Hizmet binasının yeniden inşası da sezon öncesi tamamlanacaktır. Kırlangıç Sosyal Yaşam Merkezi tamamlanarak Ayvalık halkına hizmet vermeye başlamıştır. Bağışçımız Cihan Şişman’ın katkılarıyla süren Yaşlı Bakımevi inşaatı hızla yürümektedir. Altınova Kapalı

Pazaryerinin proje çalışmaları sonlanmış, ihale hazırlama sürecinde son noktaya gelinmiştir. Önümüzdeki günlerde bu ihale yapılmak suretiyle inşaata başlanacaktır.”

Temizlik hizmetleri öz kaynaklarla yapılıyor

Kentin muhtelif yerlerinde çöp konteynerlerinin yeraltına alınması çalışmalarının devam ettiğini hatırlatan Başkan Ergin, temizlik hizmetlerinde hurdaya çıkartılan araçların onarımı ve yenilenmesinin sağlandığını hatırlattı. Belediye iştirakleri eliyle satın alınan çöp taksilerin sayısını artırmak suretiyle artık çöplerin belediyenin öz kaynaklarıyla kaldırıldığını belirten Başkan Ergin şöyle konuştu:

“Geçmişte Belediye bütçesinde önemli bir borç yükü oluşturan çöp kaldırma işinin özel firmalara ihale edilmesi ve bunun yarattığı maliyetlerden de artık kurtulduk. Kentin muhtelif yerlerine modern ve tek tip “Taksi Durağı” kazandırmaya da devam ettik. Bunların yanı sıra yaklaşık 100 bin metre kare çeşitli parke taş döşeme 12 bin metre bordür döşeme işi gerçekleştiği gibi 80 bin metrekare çeşitli parke taşı, 15 bin metre muhtelif bordür üretimi 235 ton bazalt kırma taş yol imalatı gerçekleştirdik. 1260 ton rotmix malzemesi alımıyla ilçe genelinde yol tamiratlarını yaptık. 16 köyümüzde yol rotmix ile iyileştirme çalışmalarını yapmış bulunmaktayız. Hüsnü Uğural Stadı’nda ve tüm kamu binalarımızda iyileştirme ve onarım çalışmalarını da tamamladık.”

Sivrisinek, larva ve uçkunlarla mücadeleye devam
Aralıksız olarak devam eden başta sivrisinek olmak üzere larva ve uçkunlar için ilaçlama, ot kesme, genel peyzaj, kırmızı palmiye zararlısı ile mücadele konularına da değinen Başkan Ergin konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ağaç budama, belediyemize ait arazilerdeki zeytinlerin ve çam fıstıklarının toplanarak değerlendirilmesi, ağaç bakım ve budama işlemleri,

budananların ihtiyaç sahiplerine yakacak yardımı olarak dağıtılması, kent temizliği, cadde yıkamalar, konteyner bakım ve yenilemeleri, işletmelerin hizmet kalitesi ile sürekliliği, zabıta hizmetlerimiz, ruhsat denetlemelerimiz, fırtına sel ve benzeri durumlarda tüm birimlerce mahal sahip kişi kurum ayrımı yapmadan müdahale ve destek hizmetlerimiz, belediyemizin bilgi işlem hizmetlerinin yenilenmesi hizmetleri, acil sağlık hizmetlerimiz, devam etmesi gereken tüm belediyecilik hizmetlerimiz aralıksız sürmektedir.”

Midilli seferleri başlıyor

Uluslararası ilişkilere katkı sunmak için yerel yönetim olarak çaba sarfettiklerine değinen Başkan Ergin, Ayvalık Limanı’nın Midilli seferlerine açılması için sıkı temas sağladıklarını söyledi. Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyetinin Ayvalık ile benzeşen Girne Belediyesi ile “Kardeş Şehir” olduklarını belirten Ergin, geçtiğimiz yıl yaşanan afet sonrası, tekneler için korunaklı bağlama iskeleleri yapılması için sürdürülen çalışmalarda önemli yol kat ettiklerini hatırlattı. Belediye binalarının tamamı için “Sıfır Atık Belgesi” başvurusu yapıp büyük bir bölümü için belgenin alındığını söyleyen Başkan Ergin, ayrıca liman gümrüğünde teknelerin kirli atıkları için bir depolama sahasını da oluşturduklarını duyurdu.

Her gün 600 haneye aş
Sosyal Belediyecilik kapsamında, aşevi hizmetlerinden, pandemi döneminde yararlananların sayısının bin 500 kişiye çıktığını vurgulayan Başkan Ergin, “Normal seyrinde günde 600 haneye yemek dağıtımı olarak devam ediyoruz. Sağlık hizmetlerimiz, Kadın Danışmaevi, Erken Doğmuşlar Bakımevi , giyim ve eşya üzerine ayrıca oluşturulan sosyal marketlerimiz ,Özel Çocuklar Eğitim Evi’ndeki tüm faaliyetlerimiz devam ettiği gibi , 2021 yılı süresince 552 vatandaşımıza bin Türk lirası Kara Kış desteği, 1294 vatandaşımıza 443 bin Türk lirası maddi yardım, 185 esnafa bin Türk lirası pandemi desteği, 320 vatandaşımıza yakacak (odun desteği), 1800 vatandaşımıza alışveriş kartı,

261 vatandaşımıza ilaç katılım payı desteği sağladık” diye konuştu.

Mahalleevleri artıyor
Mahalle evleri sayısını beşe çıkardıklarını hatırlatan Başkan Ergin, kadınlara gelir getirici kurslar, çocuklar ve gençler için de projeler üretmeye devam ettiklerini söyledi. Bünyesinde iştirakçisi oldukları Ayvalık Üretim ve Pazarlama Kooperatifi ile Tarımsal Kalkınmada model oluşturmaya yönelik yapılanmanın sürdürüldüğünü hatırlatan Ergin, “Belediyemiz yönetiminin öncülüğünde Kurulan Eğitime Destek Derneği faaliyetlerini ve burs sağladığı öğrenci sayısını arttırarak, katılımlarla büyümeye devam etmektedir” dedi.

İzmir Expo ve İstanbul EMITT’te kentimizi anlattık

Ayvalık’ı Turizm konusunda İzmir Expo ve 2022 ilk aylarında da Emitt’te hem Unesco alanında hem de gastronomisiyle tanıttıklarını belirten Ergin kültür ve sanat konularında yapılanları da anlattı. Heykel Sempozyumu ile yabancı sanatçıların çalışmalarını Ayvalık’ta yaparak beş yontu eserini Ayvalık’a kazandırdıklarını belirten Ergin şöyle konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Kitap Fuarı, Kadın Oyunları Festivali, Jazz Festivali gibi Ayvalık’ta ilkleri hayata geçirerek, ülke çapında dikkat çeken projelere imza atmaya başladık. Federasyon programı kapsamında açık yüzme yarışlarını Ayvalık Sarımsaklı plajına kazandırdık, Ultimate şenlikleriyle birlikte alternatif sporlar alanında aranan bir yer olmaya başladık. Yürüyüş rotaları projesi ile ilk etapta iki rota projelendirilmiş 35 tarihi binanın tarihçesinin önündeki bilgilendirme levhaları ve karekodlarla tanımlandığı, tarihsel ve turizm anlamında uluslararası olan bu proje sayesinde hem rehberlik ile istihdam sağlayacak hem de acentelerin dikkatini çeken bir proje olarak lansmanını fuarlarda yaptık. Ayvalık’ta yaşamış şair ressam ve edebiyatçıların seçkileri ISBN kodlu ilk Belediye kültür yayını olarak ‘Şiir ve Öykülerde Ayvalık” ismi ile bastık ve yayınladık. Gazeteci yazar, ülkemizin aydınlık yüzlerinden Cunda’da yaşayan Bekir Coşkun adına, kendi arşivi başta olmak kaydı ile 9 bin kitaplık Bekir Coşkun Kütüphanesi, onarımı ve tadilatları sonrasında Alibey Kültür Merkezi’nin üst katını kütüphane olarak halkın kullanımına sunduk. Toplamda 65 konser 8 seminer 41 (çocuk ve yetişkin) tiyatro oyununu destekleyip ve sahnelenmesini sağladığımız Ayvalık, 31 sergiye ev sahipliği yaptı. 2021 yılında (pandemi nedeniyle yapılamayanlarla) 17 festival, bu yıl ise toplamda 28 festival veya festival kapsamında etkinliğe ev sahipliği yapmak için hazırlıklarımızı tamamlıyoruz. Tüm bu çalışmalar neticesinde Ayvalık bir kültür kenti olma yolunda kütüphaneleri, çalıştayları, festivalleri, sempozyumları, fuarları ile yol almaya devam etmektedir.”

Göz dikenlere dur dedik

Ayvalık’ın korunması toprağına, havasına, suyuna rant sağlamak için göz dikenlere dur demek için gerek hukuki gerekse mevzuatın Belediyeye sağladığı kamu gücünü sonuna kadar kullandıklarını, mücadele edildiğini ve edilmeye de devam edileceğini hatırlatan Başkan Ergin, “Basın birimimiz ile Ayvalık haber değeri taşıyan marka bir kent durumuna gelmiş, Balıkesir’in tüm ilçelerinin toplamından fazla ulusal ve uluslararası medyada yerini almış, sıralamada birçok büyükşehirden fazla sayıda yayınlanmış haber sayısına ulaşmıştır. Kısa ve öz olarak diyebilirim ki; göreve gelirken “başka bir Ayvalık mümkün!” diyerek gelmiştik. Elimizden geldiğince bu yolda yürüyor gayret gösteriyoruz. Yol uzun, ama yol aldıkça hissediyoruz ve ekliyoruz, “tahmin ettiğimizden çok, çok daha başka çok daha güzel bir Ayvalık mümkün!” diye konuştu.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı