Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

İzmir Büyükşehir binlerce gencin yüzünü güldürdü

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in genç odaklı kent vizyonu doğrultusunda İzmir gençlik kentine dönüştü. Ücretsiz nakliye …

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı
İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Tunç Soyer’in genç odaklı kent vizyonu doğrultusunda İzmir gençlik kentine dönüştü. Ücretsiz nakliye desteğinden çamaşırhane hizmetine, ulaşımdan eğitim yardımına, barınmadan yemeğe ve ücretsiz internete kadar her alanda öğrencilerin yanında olan Büyükşehir Belediyesi gençlerin hayatına dokundu.
İzmir Büyükşehir Belediyesi, Başkan Tunç Soyer’in Mayıs ayındaki İzmir Gençlik Festivali’nde verdiği müjdeler bir bir hayata geçirerek gençlerin hayatını kolaylaştırmaya devam ediyor. Büyükşehir Belediyesi gençlere ücretsiz nakliye desteğinden çamaşırhane hizmetine, ulaşımdan eğitim yardımına, barınmadan yemeğe ve ücretsiz internete kadar her alanda destek oluyor.
17 milyonu aşan eğitim yardımı
İzmir Büyükşehir Belediyesi, 5 bin 543 üniversite öğrencisine 17 milyon 679 bin 200 liralık eğitim desteği verdi. Kurban Bayramı öncesinde yol masrafları nedeniyle ailelerinin yaşadığı şehre gitmekte zorlanan 3 bin 296 öğrenciye 350 lira olmak üzere toplamda 1 milyon 153 bin 600 liralık ulaşım desteği sağladı. Başkan Tunç Soyer’in dayanışma çağrısıyla başlatılan Askıda Bilet kampanyasına da yurttaşlar kayıtsız kalmadı. 865 öğrencinin biletleri askıya çıkartıldı ve 824 öğrencinin bağışçılarla eşleştirilmesi sağlandı.
Çorba ve akşam yemeği desteği
Üniversite çevrelerinde 6 noktada çorba durakları oluşturularak 295 bin 210 kişilik çorba, 4 noktada ise yemek durakları kurularak 265 bin 20 kişilik akşam yemeği dağıtıldı.
Taşıyıcı yollarda
İzmir’de yaşayan üniversite öğrencilerinin taşınmasına destek olmak için Taşıyıcı isimli nakliye aracı hizmete alındı. Başvuruda bulunan 524 öğrencinin sosyal incelemeleri yapılarak 338’ine ücretsiz nakliye desteği sağlandı. Ayrıca beyaz eşyası olmayan üniversite öğrencilerine ücretsiz çamaşır yıkama hizmeti verilmeye başlandı. Haziran ayında Bornova’da açılan çamaşırhane 10 çamaşır ve 10 kurutma makinesi ile günde en az 50 öğrenciye hizmet veriyor. Çiğli’de açılacak ikinci merkezde günde 75 öğrenci ağırlanacak. Üçüncü çamaşırhane de Buca’da açılacak. Çamaşırhanelerle yıl içinde 40 bin öğrenciye hizmet verilmesi hedefleniyor.
İnternet hizmeti kente yayıldı
Pandemi döneminde sokağa çıkma yasağı nedeniyle internet üzerinden derslerini takip etmek durumunda olan 18-20 yaş arası ihtiyaç sahibi öğrencilere 4 GB internet desteğinde bulunan Büyükşehir Belediyesi, sahil boyunca ücretsiz internet uygulamasını da hizmete aldı. 8 noktada başlayan WizmirNET (kablosuz ve ücretsiz internet) projesini 30 ilçede 324 noktaya çıkartan Büyükşehir Belediyesi, 22 buçuk kilometre uzunluğundaki İnciraltı, Göztepe, Alsancak, Bayraklı ve Karşıyaka sahil şeridinden oluşan hatta ücretsiz internet hizmeti sunuyor. Günlük kullanıcı sayısı 110 bine ulaşan WizmirNET’ten gençler memnun.
Çadır kampları kuruldu
Ekonomik koşullar ve pandemi nedeniyle sosyalleşemeyen üniversiteli gençler için kısa bir dinlenme ve eğlence zamanı yaratmak amacıyla gençlik çadır kampları kuruldu. 19 Mayıs Atatürk’ü Anma Gençlik ve Spor Bayramı’nda İnciraltı Kent Ormanı’nda 4’üncü kez düzenlenen gençlik kampına Türkiye’nin her şehrinden 820 genç katıldı. Alaçatı, Çandarlı, Güzelbahçe Yelki Olivelo, Bergama Çamavlu’daki kamplarda 600’ün üzerinde genç buluştu. Gençlik kampları yaz boyunca konser, sportif oyunlar, atölyeler ve etkinliklerle devam edecek.
Barınma için de devrede
“İzmir Gençlere Kucak Açıyor” projesiyle 2021’de İzmir’de üniversite okumaya gelen 473 öğrencinin barınma sorununa destek sağlandı. Barınma desteği bu yıl da yurtlar ve bağışçılar aracılığıyla sağlanacak. İçinde kütüphane, sanat atölyeleri, konferans ve spor salonunun bulunacağı Bornova Evka-3’teki 835 yatak kapasiteli kız öğrenci yurdunun yapılmasıyla ilgili çalışmalar sürüyor.
Kente gelen öğrencilere kucak açıldı
Büyükşehir, üniversite tercihi yapmaya hazırlanan gençlere bu yıl da danışmanlık hizmeti sundu. İki yılda 10 bin gence ulaşan dijital gençlik platformu “gencizmir.com” ile kişisel gelişim seminerleri, atölyeler, dil kursları ve farkındalık çalışmaları ücretsiz olarak sunuldu. Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi ve Örnekköy’deki Genç İzmir birimlerinde düzenlenen kurs ve atölye çalışmalarına binin üzerinde genç katıldı. Gençlik Yerleşkesi’nde kurulan tiyatro ve dans toplulukları ise gençlere yeni bir alan açtı. Genç İzmir Gönüllüleri projesi kapsamında üniversite öğrencileri Maraton İzmir’den Wings For Life World Run’a kadar birçok organizasyonda yer aldı.
“35 bin etkinlik bileti”
Gençlerin sanata erişimini desteklemek için başlatılan “Biletin İzmir Art’ta” projesiyle 12-30 yaş arası gençlerin konser, sinema ve tiyatro etkinliklerine ücretsiz katılımı sağlandı. 35 bin biletin erişime açıldığı projeyle bugüne dek 45 etkinlik için gençlere 3 bin 800 adet bilet ulaştırıldı.
Meslek Fabrikası ile istihdam kapısı aralanıyor
Büyükşehir Belediyesi, 85 branşta ücretsiz eğitim veren, ayrıca İŞKUR hizmet noktası olarak da görev yapan Meslek Fabrikası’nın 13 olan kurs merkezi 30’a çıkardı. Meslek Fabrikası, kurs merkezlerinin yanı sıra Tarihi Havagazı Fabrikası Gençlik Yerleşkesi’nde yer alan FikrimİZ birimiyle, sosyal girişimcilik ve teknoloji alanında gençlerin fikirlerini geliştirebileceği ve üretebileceği bir alan yarattı.
2019’dan bu yana 18-30 yaş arası 45 bine yakın kişi kurslara katıldı. İş arayan 3 binin üzerinde genç istihdama yönlendirildi. Sosyal girişimcilik ve teknoloji alanındaki faaliyetlerle 2 binin 400’e yakın gençle etkileşime geçildi.
Genç Asistan projesi
Büyükşehir Belediyesi’nin 2022 yılı sanat uygulama projelerinde üniversite öğrencisi en az iki asistanın çalışması hedefiyle Genç Asistan projesi başlatıldı. Genç girişimcilere alan açmak için TÜSİAD işbirliğiyle Girişimcilik Merkezi İzmir’i kuran Büyükşehir Belediyesi, siber güvenlik girişimcisi olmak isteyen gençler için de Siber Güvenlik Girişimcilik Programı’nı başlattı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı