Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Türkiye’den Pakistan’a İyilik Yolculuğu Balşadı

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, aralarında Türk Kızılay’ın da bulunduğu STK’ların desteğiyle hazırlanan temel …

Afet ve Acil Durum

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı (AFAD) koordinasyonunda, aralarında Türk Kızılay’ın da bulunduğu STK’ların desteğiyle hazırlanan temel insani yardım malzemelerini taşıyan ilk İyilik Treni, Pakistanlı selzedeler için Tarihi Ankara Garı’nda düzenlenen törenle yola çıktı.

Türk Kızılay, birkaç gündür muson yağmurlarının yol açtığı sel felaketiyle mücadele eden Pakistan halkı için harekete geçerek barınma, gıda ve hijyen yardımlarını afet bölgelerine ulaştıran ilk insani yardım kuruluşlarından biri oldu. Pakistan Kızılayı ile iş birliği içerisinde bölgedeki acil ihtiyaçları tespit eden Türk Kızılay kargo uçağı ve TIR’lar aracılığıyla çadır, gıda kolisi, hijyen kiti, battaniye, sünger yatak, yağmurluk, çizme, su bidonu ve sineklikleri Pakistan halkına ulaştırmak üzere gönderdi.

Daha önce Afganistan’daki ihtiyaç sahipleri için gönderilen İyilik Trenlerinin ilki ise bu kez Pakistanlılar için yola çıktı. AFAD koordinasyonunda ve TCDD taşımacılığında, aralarında Türk Kızılay’ın da bulunduğu STK’ların desteğiyle hazırlanan 100 adet 16m2 çadır, 1.000 adet battaniye ve 38.510 parça giyim malzemesi sevkiyatı, bugün Tarihi Ankara Garı’nda düzenlenen törenle bölge halkının yaralarını sarmak üzere yola çıktı.

“İmece usulüyle hazırladığımız yardım malzemelerini iyilik seferimize yükledik”

Türk Kızılay adına törene katılan Uluslararası İşler ve Göç Hizmetleri Genel Müdürü Alper Küçük, “Pakistan ve Türkiye sevinçte ve kederde her zaman birlikte olmuş iki ülkedir. Bugün maalesef alışılagelmişin 5 katı şiddetinde yağan Muson yağmurları sebebiyle Pakistan’ın üçte biri sular altında. Milyonlarca insan evleri hasar gördüğü için barınma ihtiyacı içerisinde. 1000’in üzerinden insan hayatını kaybetti. Türkiye her zaman olduğu gibi Pakistan’ı bu zor gününde yalnız bırakmadı. Biz Türk Kızılay olarak 2005 yılından bu yana Pakistan’daki Delegasyonumuz ile sosyoekonomik güçlendirme ve temel ihtiyaçların karşılanması noktasında birçok faaliyet yürütüyoruz. Sel felaketinin ilk dakikalarından itibaren ise Pakistan Delegasyonumuz aracılığıyla ve Pakistan Kızılayı ile birlikte sahada yardım faaliyetlerimize başladık. Bir taraftan dün Erzurum’dan 2 TIR malzememizi yola çıkardık. Diğer taraftan bugün Türkiye’nin yardım kuruluşları olarak AFAD koordinasyonunda organize olduğumuz ve imece usulüyle hazırladığımız yardım malzemelerimizi iyilik seferimize yüklemiş durumdayız. Bağışçılarımıza bize verdikleri destekten dolayı teşekkür ediyoruz. Vatandaşlarımız PAKİSTAN yazıp 2868’e gönderecekleri bir SMS ile veya Kızılay websitesi aracılığıyla yürüttüğümüz çalışmalarımıza destek olabilirler.” dedi.

Törende, AFAD Başkanı Yunus Sezer, TCDD Taşımacılık AŞ Genel Müdürü Ufuk Yalçın, Pakistan’ın Ankara Büyükelçisi Muhammed Sirus Seccad Gazi ve STK temsilcileri de yer aldı.

Kaynak: (BYZHA) – Beyaz Haber Ajansı