Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Van’da terörle mücadelenin korucuları afetlerde de hayat kurtaracak

Van’da terörle mücadelede güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı konumundaki güvenlik korucuları, aldıkları eğitim sayesinde afetlerde de etkin …

Van'da terörle mücadelede güvenlik

Van’da terörle mücadelede güvenlik güçlerinin en büyük yardımcısı konumundaki güvenlik korucuları, aldıkları eğitim sayesinde afetlerde de etkin görev yapacak.

VAN (İGFA) – Geçmiş senelerde deprem, sel ve çığ gibi afetlerin yaşandığı Van’da, yıllarca terörle mücadelede etkin rol oynayan Güvenlik korucularından oluşan 40 kişilik arama kurtarma ekibi, olası afetlerde sahada da aktif yer alacak.

Van’da İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünce başlatılan çalışma kapsamında, İl Jandarma Komutanlığı bünyesinde, il ve ilçede bölgeyi iyi bildikleri için jandarma timleriyle operasyonlara katılarak terörle mücadeleye etkin destek veren güvenlik korucuları, arama kurtarma ekibine dahil edildi.

İçişleri Bakanlığı’nın internet sitesinde yer alan habere göre Çatak, Başkale, Bahçesaray ve Muradiye ilçelerinde görev yapan koruculardan oluşan 40 kişilik ekibe, uzmanlarca 4 hafta süren Kimyasal Biyolojik Radyolojik Nükleer (KBRN), kentsel arama kurtarma, enkaza giriş, yüksek ve derinden kurtarma, alan güvenliği, beton kütle kaldırma ve ilk yardım eğitimleri verildi.

KORAK TİMİ

İl Afet ve Acil Durum Müdürü Ali İhsan Körpeş, bölgenin her yıl afetlerle gündeme geldiğini, bu nedenle afetlerle mücadelede çalışmalarına ağırlık verdiklerini söyledi. 40 kişiden oluşan Korucu Arama Kurtarma KORAK timi oluşturduklarını kaydeden Körpeş, eğitimleri başarıyla tamamlayan korucular, gelecek günlerde yapılacak tatbikatın ardından görev bölgelerinde olası bir afette arama kurtarmada aktif yer alacağını söyledi.