Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı Yapıldı

İnegöl Kaymakamlığı tarafından “Ben olsaydım” konulu Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda bağımlılık ile mücadele çalışmaları …

İnegöl Kaymakamlığı tarafından “Ben

İnegöl Kaymakamlığı tarafından “Ben olsaydım” konulu Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Çalıştayda bağımlılık ile mücadele çalışmaları masaya yatırıldı.

İnegöl’de Kaymakamlık organizasyonuyla şehrin tüm kurum ve STK’larını kapsayacak “Bel Olsaydım” konulu Bağımlılıkla Mücadele Çalıştayı düzenlendi. Kurum temsilcilerinin bağımlılıkla mücadele konusunda ben olsaydım dediği önerilerini paylaştığı çalıştayda, özellikle madde bağımlılığına dikkat çekildi.

DÜNYANIN HER YERİNDE SORUN AYNI

Çalıştay açılışında konuşan Belediye Başkanı Alper Taban, “Bugün yapılan çalışmanın çok kıymetli olduğunu düşünüyorum. Bağımlılıkla ilgili mücadele çalışmaları kapsamında bir çalıştay gerçekleştiriliyor. Bu konuda yerel yönetim anlamında beledyecilik gözü ile de tespitlerimiz var. Özellikle şunları ifade etmem lazım, gençler gelişen şehirlerde, İnegöl gibi sanayisi, ticareti güçlü, ekonomisi dinamik yapıda olan bölgelerde değişik, çeşitli insanlar türeyebiliyor. Bu maalesef dünyanın neresine giderseniz gidin böyle. Kendilerine bir Pazar oluşturmaya çalışan kişiler; insanlara zarar vermeye, onlara bağımlılık içeren maddeler satmaya, onlara uygun şartlar hazırlamak üzere bir takım plan proje geliştirmeye devam ediyorlar. Tabi duyarlı insanlar da bu konuda kendi mücadelesini vermeye devam ediyor. Bunlarla nasıl mücadele edeceğimizi, neler yapmamız gerektiğini tespit etmek lazım. Sonrasında da zaten gerekli kurumlarımız layıkıyla görevlerini yerine getiriyorlar” dedi.

18-29 YAŞ ARALIĞINDAKİ GENÇLERLE ARAŞTIRMA YAPILDI

Gençlerle yaptıkları bir araştırmadan da söz eden Başkan Alper Taban, “Bu konu tüm dünyada tehlike arz ediyor. Şehrimizde de gençlik üzerine bir araştırma yapmıştık. Özellikle 18-29 yaş aralığındaki gençlerimize birtakım sorular sormuştuk. Bu tür madde kullanımıyla ilgili sorular da vardı ve bir kısmı açık şekilde evet biz bunu deneyimledik diyebiliyorlar. Bunun haricinde sizin rol model aldığınız kişiler kimlerdir dediğimizde de beni mutlu eden hala ailelerini, anne ve babalarını rol model aldıklarını görüyoruz gençlerimizin. Arkadaşlarını da yine rol model aldıklarını gördük. Bu tür benzeşimler bazen arkadaş çevresiyle de ilerleyebiliyor” açıklamalarında bulundu.

TOPYEKUN MÜCADELE EDİLMELİ

Kaymakam Eren Arslan ise bugün burada toplumlar için çok büyük bir tehdit olan bağımlılıkla mücadele konusunda yapılması gerekenlerle ilgili toplumun tüm kesimlerinin fikirlerini ortaya koyacağı bir çalıştay için bir araya geldiklerini söyledi. Arslan, “21. Yüzyıl, bağımlılık türlerinin küresel çapta arttığı bir dönem olmuştur. Bağımlılık; sosyal, psikolojik ve fizyolojik olarak bireylerin sağlığını bozarak dünyanın tamamını tehdit eden bir halk sağlığı sorunu olmasının yanında ülkelere mali açıdan da büyük zararlar veren toplumsal birer problemdir. Bağımlılık, salgın bir hastalıktır. İnsanlar alışverişe, yiyeceklere, bilgisayar oyunlarına, sosyal medyaya, televizyon dizilerine bağımlı olabilmektedirler. En kötüsü ise bazı insanların sigara, alkol ve değişik uyuşturucu maddelere bağımlı hale gelebilmesi. Bu nedenle en önemli mücadelelerden biri olan bağımlılıkla mücadele tüm kurumlar, STK’lar ve halkla birlikte topyekun yürütülmesi gereken bir mücadeledir. Bu mücadelede en etkili yöntem önlemektir, önleyici tedbirlerdir. İçişleri Bakanlığımız da bu bilinçle uyuşturucu ile mücadeleye ayrı bir önem göstermiştir” şeklinde konuştu.

Konuşmalar sonrası uyuşturucu bağımlılığı ve ilçemizdeki uyuşturucu ile mücadele çalışmaları, çözüm önerileri konusunda Psikolog Veysel Bişgin ve ilçe tütün ile mücadele çalışmaları hakkında Dr. Sema İdil bilgiler verdi. Çalıştayda bazı konuşmacılar, uyuşturucu kullanan ve çevresine zarar veren bir şahsın bağımlılığını sona erdirmek ve topluma kazandırma noktasında rehabilite yaptırımının uygulanması gerektiğini de vurguladı.

Kaynak: (BHA) – Beyaz Haber Ajansı