Ana Sayfa Arama Galeri Video
Üyelik
Üye Girişi
Kategoriler
Servisler
Nöbetçi Eczaneler Sayfası Nöbetçi Eczaneler Hava Durumu Namaz Vakitleri Gazeteler Puan Durumu
WhatsApp
Sosyal Medya
Uygulamamızı İndir

Dünya Mevlana’nın sesine kulak vermeli

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat

Hazreti Mevlana’nın 749. Vuslat Yıldönümü Uluslararası Anma Etkinlikleri, Şems-i Tebrizi Türbesi ziyareti, “Dostluk Vakti” yürüyüşü, “Gülbang Duası” ve sema programı ile başladı.

KONYA (İGFA) –  Bu yıl “Dostluk Vakti” temasıyla düzenlenen Hz. Mevlana’nın Vuslat Yıldönümü Anma Törenleri başladı.

Etkinlikler kapsamında ilk olarak Şems-i Tebrizi Türbesi ziyaret edildi. Buradaki programa; Konya Valisi Vahdettin Özkan, Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, AK Parti Konya İl Başkanı Hasan Angı, İl Kültür ve Turizm Müdürü Abdüssettar Yarar, ilçe belediye başkanları, Hz. Mevlana’nın 22. kuşaktan torunu Esin Çelebi Bayru ve davetliler katıldı. Etkinlikte, Kur’an-ı Kerim tilavetinin ardından dua edildi.

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’un katılımıyla Konya Valiliği’nden başlayıp Mevlana Meydanı’na kadar gerçekleştirilen “Dostluk Vakti” yürüyüşünün ardından Nevbe merasimi yapıldı, Konya Türk Tasavvuf Müziği Topluluğu sanatçıları kısa bir konser verdi. Devamında Hz. Mevlana’nın sandukası başında Mevlevi geleneği olan “Gülbang Duası” okundu. Etkinlikler kapsamında Mevlana Kültür Merkezi ile Tantavi Kültür ve Sanat Merkezi’nde çeşitli sergilerin de açılışı yapıldı.

Törenlerin akşam bölümünde ise ilk sema programı gerçekleştirildi. Açılış konuşmasını yapan Kültür ve Turizm Bakanlığı Güzel Sanatlar Genel Müdürü Ömer Faruk Belviranlı, Hazreti Mevlana Celaleddin-i Rumi başta olmak üzere bu toprakların yetiştirdiği tüm değerlerin kültürün en sağlam halkalarını tesis ettiğini ifade etti.

“MEDENİYETİMİZ ONUN DEĞERLERİYLE YÜKSELDİ”

Konya Büyükşehir Belediye Başkanı Uğur İbrahim Altay, Hazreti Mevlana’nın 749 sene evvel dünya sürgününden ebedi aleme göç ettiğinde, tüm insanlığı nesiller boyu derinden etkileyecek izler bıraktığını hatırlatarak, “Onun dostluk ve hikmet kumaşı; irfan, tevazu ve kerem sahibi kişiliği, yüz yıllardır medeniyetimize ve gönül ehli insanlara yol gösterdi. Medeniyetimiz, onun değerleriyle yükseldi. Kadim şehrimiz, onun huzuru ile huzurla doldu. Onun için ölüm bir ayrılık değil, aksine ebedi saadete ulaşmanın bir kapısıydı. Mevlana Hazretleri o kapıdan geçtiğinde, artık en büyük aşkına, yerlerin ve göklerin yaratıcısı Hak Teâlâ’ya kavuşmuştu. Bu yüzdendir ki onun ölümü, hepimizin yüreğine ‘Şeb-i Arus’ olarak kazındı. Konya’nın gerçek anlamda İslam düşüncesinin ana merkezi haline gelmesinde hiç şüphesiz ki Hazreti Mevlâna’nın ortaya koyduğu İslam düşüncesi etrafında gelişen; fıkıh, itikat ve tasavvuf anlayışının katkısı çok büyüktür. O, asırlardır olduğu gibi bugün de tüm insanlığı kucaklayan barış, hoşgörü ve kardeşlik mesajının sahibidir.” ifadelerini kullandı.

“MEVLANA’NIN ÖĞRETİLERİ BELKİ DE TÜM SIKINTILARINA ÇARE OLACAKTIR”

Başkan Altay, Hazreti Mevlana’nın 13. yüzyılın en sıkıntılı dönemlerinde dahi coşkun ve sağlam inancının Konya halkını her türlü zorluğa karşı bir arada tuttuğunu ifade ederek, “Tüm insanlığa rehberlik eden öğretileri de asırların oluşturduğu engellerin içinden sıyrılıp, daha güçlü bir biçimde bugün bütün medeniyetler tarafından işitilmektedir. Farklılıkları zenginlik olarak gören medeniyetimiz; renkleri, dilleri, inançları, kültürleri farklı insanların, asırlar boyunca kardeşçe yaşayabileceğini tüm insanlığa ispat etmiştir. Hazreti Mevlana’nın yüzyıllar ötesinden gelen öğretileri, çağımız dünyasının belki de tüm sıkıntılarına çare olacaktır. Bu sebeptendir ki dünden daha fazla sevgiye, kardeşliğe ve dostluğa muhtaç olan dünyamız, Hazreti Mevlâna’nın evrensel diline yeniden kulak vermek zorundadır. Mevlânâ Celâleddîn-i Rûmî’nin, 749. vuslat yıl dönümünde ülkemizi ve şehrimizi teşriflerinizden dolayı tüm misafirlerimize teşekkür ediyorum. O’nun insanlığa kazandırdığı ve çağımıza kadar ulaşan değerlerini hayatımızda yaşamak temennisiyle saygı ve sevgilerimi sunuyorum.” dedi.